Az UHU-Linuxban alapértelmezett Gnome grafikus környezetben a billentyűzet beállításait többek között a jobb alsó sarokban található billentyűzetváltó appletre jobb gombbal kattintva tudjuk előhívni. Itt listából kiválaszthatjuk a használni kívánt kiosztásokat, és sok egyéb tulajdonságot is beállíthatunk.
A használni kívánt kiosztások a setxkbmap paranccsal adhatók meg. A parancs első argumentuma a kiosztások nevei (több kiosztás esetén vesszővel, de szóköz nélkül felsorolva). Például:
Amennyiben valamelyik nyelvi kiosztásnak nem az alapértelmezett változatát, hanem valamelyik variánsát kívánjuk használni, akkor a következő argumentumban, szintén vesszővel felsorolva kell a variánsokat megadni. A magyar kiosztás variánsainak nevéhez az előző fejezetben zárójelben ismertetett értékeket kell abban a sorrendben, aláhúzás karakterrel elválasztva összefűznünk. Például:
Vegyük észre, hogy a legutóbbi példában a magyar variáns neve előtt egy vessző található, hiszen a kiosztások sorrendjének megfelelően először az amerikai kiosztás variánsát kell megneveznünk, ez az üres érték lesz, mivel itt az alapértelmezettet használjuk, majd ezt követi a magyar variáns neve.
A setxkbmap parancsnak számtalan egyéb argumentum is megadható, ily módon a Gnome beállító ablakában látott opciók mind megadhatóak parancssorból is. Ezekre itt nem térünk ki, de mutatunk egy példát, ahol a váltóbillentyűt Alt+Shift helyett a Ctrl+Shift gombkombinációra állítjuk be. Az üres opció törli a korábban definiáltakat, ennek hiányában azokat bővíthetjük újabbakkal.
A grafikus felület alapértelmezett kiosztása a /etc/X11/xorg.conf fájlban adható meg, az XkbLayout és XkbVariant értékét állítsuk be épp oly módon, ahogyan az előbb a setxkbmap parancsnál láttuk. Az így megadott értékek tehát minden felhasználó számára, minden grafikus környezetre, valamint a grafikus bejelentkezést végző ablakra is vonatkozni fognak.
Amennyiben a grafikus felületet újra konfiguráljuk az UHU Vezérlőpultban, ez a fájl felülíródik, az ekkor használt nyelvtől függő alapértelmezett értékek kerülnek bele.
Szöveges konzolra a loadkeys paranccsal tudunk betölteni kiosztást. A kiosztások listáját a /etc/kbd/keymaps könyvtár alatt tudjuk megtekinteni. Sajnos ezek a kiosztások sok esetben jelentősen eltérnek a grafikus felület alatt használhatóktól, például mindössze két magyar kiosztás létezik: hu néven az alapértelmezett 102 gombos qwertz, míg hu101 néven a 101 gombos qwerty kiosztás.
Ha csak egy kiosztást kívánunk betölteni, egyszerűen adjuk meg annak a nevét a loadkeys argumentumába, például:
Az UHU-Linuxban nemcsak egy, hanem akár két kiosztást is betölthetünk egyszerre, melyek között forróbillentyűvel tudunk váltani. Ehhez azonban az egyik kiosztást rendesen, a másikat pedig speciális módon (a kódtábla másik részére) kell betöltenünk, valamint a váltás lehetőségét is meg kell adnunk. (A forróbillentyűt úgy képzeljük el, mint a Caps Lock vagy Num Lock, csak éppen a billentyűzeten nem világít hozzá tartozó LED.) Például:
Az us kiosztás neve előtt található plusz jel jelenti azt, hogy ezt a kiosztást módosítva töltjük be. A két kiosztás közül az egyikhez ezt kell használnunk. Az alt_shift_toggle pedig a váltóbillentyűt definiálja.
A Caps Lock és Num Lock LED-ekhez hasonlóan ez a váltóbillentyű is konzolonként külön-külön állapotot határoz meg, magyarul a két kiosztás közül konzolonként más-más lehet az éppen aktív.
Ha az Alt+Shift kombinációval a másodlagos (plusz jellel betöltött) kiosztásra váltunk, majd a loadkeys paranccsal egyetlen kiosztást töltünk be, egyik billentyű sem fog működni, hiszen az új kódtábla nem tartalmaz bejegyzést a képzeletbeli Lock billentyű aktív állapotához. Ez ellen védekezésképp megtanítottuk a loadkeys-t, hogy az Alt+Shift billentyű ilyenkor is működjön, kikapcsolja ezt a képzeletbeli Lock-ot.
A rendszer indítása során a /etc/sysconfig/locale fájlban definiált nyelvtől függő kiosztást állít be az UHU-Linux, például magyar nyelvre „hu +us alt_shift_toggle”. Ha ettől eltérő kiosztást szeretnénk, hozzuk létre a /etc/sysconfig/consolelayout szövegfájlt és írjuk bele a loadkeys parancs kívánt argumentumait (például hu101 +us alt_shift_toggle).